Staff Directory

Administration

Wendy Ingram Principal
Dustin Madaris Assistant Principal
David Schwind Assistant Principal

———————————————————————————————————————

Office Staff

Tina Carroll Bookkeeping
Rachele Watkins Front Desk
Sonya Redden Clerk
Nicole Lamb Registrar
Rachel Perry Nurse

———————————————————————————————————————

Support Staff

Andrea Grady Counselor
Mitzi Davenport Counselor
Brandi Wallin Family Engagement
Kelli Campbell Academic Coach
Monica Landis Academic Coach
Melissa Lemons Media

———————————————————————————————————————

PreK

Terri Kirkendoll PreK Teacher
Kellie Wilson PreK Para-Pro
Kelley Woods SPED PreK Teacher
Jordan Davenport SPED PreK Para-Pro
———————————————————————————————————————

Kindergarten

Amanda Tanner Kindergarten
Donna Massey Kindergarten Para-Pro
Mary Abney Kindergarten
Crystal Brock Kindergarten Para-Pro
Susan Pickard Kindergarten
Monica Cannon Kindergarten Para-Pro

———————————————————————————————————————

First Grade

Katie Parnell 1st Grade
Misty King 1st Grade

———————————————————————————————————————

Second Grade

Nancy Selvidge 2nd Grade
Kayla Ariail 2nd Grade

———————————————————————————————————————

Third Grade

Stephanie Walker 3rd Grade
Laura Germ 3rd Grade

———————————————————————————————————————

Fourth and Fifth Grade

Libby Jackson 4th, 5th Grade
Marty Martin 4th, 5th Grade
Kara Ledford 4th, 5th Grade
Samantha Taylor 4th, 5th Grade
Pam Meaney 4th, 5th Grade

———————————————————————————————————————

Sixth Grade

Kori Disterdick 6th Grade Math
Tony Wolfe 6th Grade SS
Cathy Decker 6th Grade Science
Jordan Ramey 6th Grade ELA

———————————————————————————————————————

Seventh Grade

Kaleena Scoggins 7th Grade Math
Lance Underwood 7th Grade SS
Alli Smith 7th Grade Science
Mary Crutcher 7th Grade ELA

———————————————————————————————————————

Eighth Grade

Melinda Newby 8th Grade Math
Jim Barrett 8th Grade SS
Lisa Roerdink 8th Grade Science
Laura Belue 8th Grade ELA

———————————————————————————————————————

Gifted/Advanced Education

Amy Phillips Elementary Gifted
Derek Parker Advanced Math

———————————————————————————————————————

Special Education

Charlsie Moore SPED
Diana Brown SPED
Jonathan Headrick SPED
Paige Hawkins SPED
Tiffany Lowe SPED
Jordan Leigh SPED
Kim Lawrence SPED
Rachel Hodge SPED
Stacie Wilson SPED
Ben Scoggins SPED
Rick Penland SPED
Abby  Shadrick Speech
Leigh Ann Guthrie ESOL

———————————————————————————————————————

GNETS

Alan Jeliff GNETS Middle
Amy Maynor GNETS Para-Pro
Mandie Miles GNETS Elementary
Angie Doss GNETS Para-Pro

———————————————————————————————————————

Connections

Ashton Allen Elem. Agriculture
Betts Berry 8th Agriculture
Jerry Eaves Art
Casey Magnusson Band
Carli Roye Chorus
Beth Thrash Reading/Math Lab
Jacob Harris PE
Sherry Swanson PE
Curt Hitchens Technology

———————————————————————————————————————

Custodial/Cafeteria Staff

Dean Sires Head Custodian
Ron Shields Custodian
Nathan Holcomb Custodian
Valerie Garner Cafeteria Manager

 

 

 

 

Partners